Doğa Yürüyüşleri

Burdur`un en eski tarihi ilçesinde çok güzel doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz,

Tefenni ve Teke Yöresinde Burdur, Yeşilova, Karamanlı salda gölü yaylarında Doğa Yürüyüşü  Günübirlik Tur, Keşif Yürüyüşleri;
Amatör ve Profesyonel yürüyüşlere uygun iklim, Rakım 1070,

Trekking ve Hiking en kısa anlamıyla doğa yürüyüşü demektir.
Trekking daha uzun bir gece konaklamalı doğa yürüyüşü anlamındadır.
Hiking ise günübirlik doğa yürüyüşü anlamına gelir. Daha çok dağlık bölgelerde ve ormanlarda yapılmaktadırlar.
Trekking, bir ekip çalışması olarak gerçekleştirilir ve ekibin başı, yani rehber ekibi yönetir, Rehber ekibi kendi belirlediği rotada yürütür ve doğa yürüyüşünü tamamlar. Rehberin görevlerinden biride ekibi tehlikelere karşı uyarmaktır. Çünkü trekking, doğası itibariyle çeşitli tehlikeler içerebilmektedir. Arazinin yapısı ya da doğada yaşayan hayvanlar, yaşanabilecek olan tehlikelere verilebilecek örneklerdir.

Doğa Yürüyüşünün Temel Kuralları
Doğa yürüyüşünde temel noktası, ekip düzeninin sağlanmasıdır. Bu  düzen, tek kişilik sıra halinde meydana gelir.  Rehber, yürüyüş rotasını belirleme, yürüyüşteki tempoyu ayarlama, mola süresini ve sıklığını seçme ve yürüyüş sırasında alınacak olan önlemleri belirtme gibi görevleri bulunmaktadır. Rehber, yürüyen kişilerden tecrübeli birini seçer. Bu kişiye artçı adı verilmektedir. Artçı diye adlandırılan kişinin görevi ise, yürüyüş sırasının en sonunda bulunmak yürüyüşteki kopmaları ekip başına söylemek ya da bu kopmaların düzeltilmesini sağlamaktır. Tek sıra halinde yürüyüşün, doğada birçok avantajı bulunmaktadır. Bu türden yürüyüş şekli, ekip içindeki birlikteliği ve temponun daha iyi ayarlanmasını sağlar. Bunların faydaları ise, enerjinin daha düzenli kullanılmasıdır. İyi bir tek sıra yürüyüşü, uzun yürüyüşler yapmanın en önemli noktalarından birini oluşturmaktadır.

Doğa yürüyüşünde ekip içerisinde haberleşmenin belirli kuralları bulunmaktadır. Ekip içinde haberleşme gelişigüzel bir şekilde bağırmayla değil kişinin, söyleyeceklerini bir önündekine ya da arkasındakine söylemesiyle oluşur. Dal çarpma tehlikesi, taş düşmesi ve dar yollarda, yürüyenler aralarındaki mesafeye dikkat etmelidirler.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNDE YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER:
*Sırt çantası.
*Su geçirmez nefes alabilen bileği kavrayan Bot.
*Mevsim koşullarına uygun olarak şapka, bere ya da atkı.
*Ayakların ıslanmasına karşın, yedek çorap.
*Yağmurluk veya Panço.
*En az 1 litre su. 
*Molalarda kullanılması için yiyecek. Çikolata tarzı yiyecekler kuruyemişler.(badem,kuruüzüm,incir,kayısı kurusu vb.)
*Temel anlamda yardım sağlayacak ilk yardım malzemeleri ve gerekli ilaçlar.
*Defter, kalem, düdük, kibrit, Kafa ve el feneri.
*Çakı ve bıçak

Yorumlar

Selda K.Yılmaz
Öncelikle gerçekten çok temiz bir butik otel, yemekleri harika özellikle bir tarhana çorbası içtim mükemmel, sabah kahvaltınız genel olarak organik. Resimlerde ne görüyorsanız aynısı hatta fazlası, oraya gittiğinizde hayal kırıklığı yaşamıyorsunuz. 3 gün konakladım çok güzel huzurlu sessiz bir 3 gün geçirdim teşekkürler, seneye tüm aile ile (babalar anneler) ile gitmeyi düşünüyoruz. Buradaki ilgi alaka kibarlık inanın 5 yıldızlı otellerde zor göreceğiniz bir şey. Salda gölü geziniz için otel seçeneğiniz için şiddetle tavsiye ederiz.