TEFENNİ

Tefenni ilçesi, MÖ. 800-500 yılları arasında Bizans çağının "İstefani" köyü olarak kurulmuş, 13.yy. kadar Bizans yönetiminde kalmış, bu tarihten itibaren sırası ile Türkmenlerin, Selçukluların ve Osmanlıların eline geçmiştir.1882 yılında yörede meydana gelen deprem sebebi ile eski yerleşim merkezi terk edilerek şu andaki yerine kurulmuş, 1886 yılında da "İstefani" adı değiştirilerek "Tefenni" adı ile kaza olmuştur.
 
İlçe, bağlı bulunduğu Burdur ilinin güneybatısındadır. Denizden yüksekliği 1200 metredir. Batı kısmı tamamen ormanlıktır. En yüksek dağı Eşeler Dağıdır. Sürekli akan nehir ve ırmak bulunmamakla birlikte yaz aylarında kuruyan ve çay denilebilecek nitelikte çok sayıda akarsu vardır. Tefenni ilçesi Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi arasında bir geçit olduğundan her iki bölgenin iklimi etkisindedir.Bu münasebetle yazları sıcak ve kurak kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçer. Hava sıcaklığı kararlı olmamakla birlikte genel olarak –21 ile +36 derece arasında değişir.
 
Barutlusu; İlçe merkezine 7 km. uzaklıkta Haraplanlı mevkiinde "İçme Deresi" adı ile anılan kaynaktan çıkan ve içinde serbest hidroksil iyonları bulunan hafif kükürtlü ve bromürlü kendisine has bir tadı ve kokusu olan böbrek taşı ve kumlarını dökmesi nedeniyle şifalı bir sudur. Barut kokusunda olması nedeniyle "Barutlu Su" olarak anılmaktadır. Sertlik derecesi 1.5, soğukluğu 18.1 derecedir.
 
Bölgede çok sayıda keşfedilmeye bekleyen ve tarihe ışık tutacağı sanılan tarihi eserler ve yapılar mevcuttur. Bunlar şuana kadar yeterli ilgi ve destek görmediği için ortaya çıkarılamamış ve sergilenip ziyaretçilere sunulamamıştır.

Yorumlar

Mr Cenk Yılmaz
Kurban bayramında istanbul`dan kalkana tatile gitmek için yola çıkmıştık, yol uzun olduğu için yol üzerinde dinlenecek yerler bakarken internette Tefenni villası gördük ve uğradık, gerçekten bu civarda bu şekilde tesis olabileceği hiç aklımıza gelmemişti doğrusu, son derece güzel oda ve personel ilgisi, yüzme havuzu ve amatör at çiftliği çok güzel bir ortam oluşturulmuş, fiyatlarda servis ve kaliteye göre gayet uygun, sanırım tefenni villasın müdavimleri arasında olacağız slmlar.