Happy Hours for Your Children

Your Children Will Have a Lot of Fun in the Outdoor Swimming Pool, Garden and Large Green Areas.
Happy Hours for Your Children <i class='fa fa-child' style='color: white'></i>

Ala Carte Restaurant

Meticulously Prepared Delicious Menus Await You at the Indoor or Outdoor Restaurant
Ala Carte Restaurant <i class='fa fa-spoon' style='color: white'></i>

Holiday Intertwined with Nature ✾

With its unique location in the nature in the Taurus Mountains, you can have a pleasant time with your family and loved ones.
Holiday Intertwined with Nature ✾

The Best Family Hotel in The Region

Our Most Important Priority is That our Guests Have a Pleasant and Unforgettable Time!
The Best Family Hotel in The Region <i class='fa fa-group' style='color: white'></i>

"Tefenni Villas" in Eco Tourism Concept

A Different Holiday Option Awaits you with the Concept That Combines The Concept of Villa Holiday with Eco Tourism.

Center of the Western Mediterranean

Central location for your trips to Salda Lake, Kibyra Ancient City, Lavender Fields. Good stopover for Kas, Kalkan, Fethiye, Gocek
Center of the Western Mediterranean <i class='fa fa-map' style='color: white'></i>
1 Person
WELCOME TO TEFENNIVILLAS

Holiday with nature...

A different holiday in the highland atmosphere in the Mediterranean with the concept of ecotourism

The hotel has an outdoor pool and 8 deluxe villas (1 + 1 duplex) with garden & mountain views, 12 villas with artificial lake views (1 + 1 suite), a total of 20 modern villas, Tefenni Villas Outdoor swimming pool, swimming pool for children , Agricultural tools and Tractor museum, Hobby Garden, free parking, playground, mini poultry, open and closed restaurant, room service, Lobby services are provided, and there are also areas to have a barbecue. Flat screen TV with satellite channels in the villas is designed as Led tv, Free Wi-fi, Bathroom-wc, hair dryer, open kitchen. The villas also have a seating area to relax after a busy day and verandas where you can enjoy your coffee.

Holiday with nature...

Get to know Tefenni Villas...

You can book now...

Tefenni Villas-Hotel offers its guests a villa holiday with its eco-tourism understanding in a unique and immaculate natural environment. Turkey`s Maldives called Salda lake and enjoy a close and comfortable accommodations Villas` trip to Lavender and enjoy your coffee in the spacious gardens intertwined with nature will be another beautiful. You can visit Barutlusu spring water and Kibyra Ancient city and serve as the most preferred nature friendly hotel in the region for trips to Lavender and Salda lake in Burdur.It is waiting for you right here for a holiday with the nature you deserve ...

Our Villas

You can book now...

Lake Villas

Nature Hotel, with its unique nature, is intertwined with natural life, a different understanding of holiday with eco tourism concept, bird sounds and its location in touch with nature, enjoying coffee on your private patio....

Deluxe Villa

Unique nature and nature holiday with eco tourism concept Salda Yeşilova Tefenni Burdur villa holiday, salda hotels, camping and lavender trip, birdsong and coffee enjoyment on your private patio intertwined with nature...

Superior Villa

Superior villa holiday opportunity with Superior Villa, 1 + 1 Villa (60 m2) ideal for crowded families. Peace and happiness on your large veranda intertwined with nature and bird sounds for your lavender trips and nature holiday with the opportunity of Tefenni, Salda Burdur with its unique nature....

Our Partners

Companies we work together...
Our Villas
Our Villas
Our Villas
Our Villas
Our Villas
Our Villas
Our Villas

Guest Reviews

Tefenni Villas guests says...

Busen Sen

Burdur'un Tefenni ilçesinde bulunan harika bir konaklama noktası. Antalya'ya gidiyorsanız, salda gölüne gidecekseniz yolunuzun üzerindeyse ve konaklamanız gerekiyorsa gözü kapalı rezervasyon yaptırın. Herşeyden önce çok şirin bir yer. Ağaçlarla çevrili geniş bir alanda yer alıyor. Otoparkı mevcut ve ücretsiz. Havuzu var, kahvaltısı lezzetli ve doyurucu. Öğleden sonra akşam belirli bir saate kadar sürekli yemek servisi yapıyorlar tabi oda kahvaltı konsepti olduğu için kahvaltı harici alınan şeyler ücretli. Bir hobi bahçesi var. Elma ağaçları, ceviz ağaçları. İşletme sahibi alın koparın yiyin dalından diyor. Yine mangal yapabiliyorsunuz. Mangalları mevcut. Odalarda çamaşır, bulaşık makinesi, ocak, buzdolabı var. Bizim kaldığımız odada klima yoktu diğer odaları bilmiyorum. Odalar temiz. Banyo tuvalet temiz. Ağaç ev var. Hayvanlar var. (Kaz, tavuk, tavuskuşu, koyun) küçük bir müze var eski eşyaların sergilendiği. İşletme sahibi ve çalışanlar güleryüzlü, ilgili alakalı. Valla gayet memnun ayrıldık buradan. Zaten Google puanları da nasıl bir yer olduğunu gösteriyor.

14 Mart 2023

Neşe K. Bayram

Yolunuz Fethiye tarafına giderken yada Burdur tarafına düşerse veya Salda gölünü görmek için geldiniz. Kalacak yer mi gerekti. Burdur Tefenni ilçesinde Tefenni Villas. Arayın müsaitlik varsa gelin kocaman bir bahçe içinde yeşillikler arasında konaklayın. Çalışanların ve Recai bey'in içten ve yakın ilgileri çok keyif verici. Sabah güzel bir kahvaltıyla yeni güne başlarsınız. Çok seveceğinize eminim, bu arada tesis kışın da açık.

24 Şubat 2023

Christian Maxell

Everything is literally perfect thanks to all the staff. Very nice location 30 minutes drive to Salda lake and lavender garden, staff interest and relevance is good. To choose, make your reservation without thinking. You will probably consider going again. Have a nice holiday everyone.

4 Ağustos 2022

Thomas V. Marina

First of all, it is a really clean boutique hotel, the food is great, especially I had a tarhana soup, it was perfect, your breakfast is organic in general. What you see in the pictures is the same or even more, you will not be disappointed when you go there. I stayed for 3 days. I spent a very nice, peaceful and quiet 3 days. Thank you, we are planning to go next year with the whole family (fathers and mothers). The interest and kindness here is something you will hardly see in 5-star hotels. We strongly recommend for your hotel option for your trip to Salda lake.

13 Mayıs 2022

Betül Yılmaz Eren

Salda gölü gezimizde, Salda gölüne 30 dakika uzaklikta yer alan mini tatil koyu konseptinde bir mekan. Villa tipi odalar gayet yeterli. Modern dizayn edilmiş küçük villalar, içerisinde ufak bir salon, amerikan tipi minik bir mutfak bile yer aliyor. Genis bir alana kurulu. özellikle çocuklar icin keyifli bir yer olaması tercih sebebi. İcerisinde müze bile bulunuyor. Restorandaki yiyecek ve iceceklerin fiyati gayet makul duzeyde. Fiyat/performans orani son derece iyi. Bu yuzden bu bölgeye yeniden gelirsen bir kez daha burada konaklamayi tercih ederim.

7 Mayıs 2022

Nuran YILMAZ

Konforlu, şık ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şey mevcut. Tatil için -özellikle de aile ile yapacağınız tatiller için- kesinlikle biçilmiş kaftan. Herkese tavsiye ediyorum.

8 Nisan 2022

Neslihan T. Mert

Daha ilk karşılaşmada karşımızda Recai Beyin ve diğer personelin güler yüzünü gördük. Odalar çok temiz ve düzenliydi tek ya da ailece gidebileceğiniz Sıkılmadan istediğiniz kadar konaklayabileceğiniz bir butik otel. Kahvaltısı da tatmin edici düzeyde idi. Verdiğiniz paraya değer özellikle çocuklu aileler için son derece ideal, her yerde birşeyler var çocuklarınız akşama kadar sıkılmayacak ve çok farklı bir deneyim kazanacak.

9 Mart 2022

Dilara Kaya Erdem

Özenle tasarlanmış bir butik ve çok farklı villa oteli diyebiliriz. Özellikle Salda gölü civarında konaklamak için en iyi seçenek. Huzur veren bahçesi, çağırdığınızda yanınıza gelen Aslı atı, bölge tarihine; kullanılan makine ve aletlere ışık tutan ciddiyetle hazırlanmış müzesi ile beklentilerin üzerinde bir otel. Planımızı iki günlük olarak yapmıştık ama ayrılırken birkaç gün kalmadığımıza üzüldük.

22 Ağustos 2021
Call Now WhatsApp